Manifest PKWN

PKWN

„74 lata temu ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Wydarzenie to stało się symbolem i początkiem budowy nowoczesnego i suwerennego państwa. Dzięki realizacji jego założeń skonfiskowano majątek poniemiecki, wdrożono szeroką reformę rolną na ziemi obszarniczej i poniemieckiej, utworzono gospodarstwa rodzinne o powierzchni minimum 5 ha, odbudowano przemysł, zagwarantowano wszystkim obywatelom prawo do pracy i sprawiedliwej zapłaty, utworzono powszechny system ubezpieczeń społecznych, wprowadzono bezpłatne szkolnictwo na wszystkich szczeblach i utworzono Wojsko Polskie z połączonych oddziałów Armii Ludowej i Armii Polskiej w ZSRR. 


Patriotyczny zapał połączony z nowoczesnymi zasadami organizacji społeczeństwa w duchu socjalizmu naukowego umożliwił stworzenie w powojennej Polsce dogodnych warunków do życia, jakich nie było nigdy wcześniej i nigdy później. Bezdyskusyjnie, ustrój socjalistyczny, zbudowany na ich podstawie zapewnił największy i bezprecedensowy w rozwój społeczny, gospodarczy, kulturalny i naukowy w całej historii.

Niestety, Polacy nie dorośli do posiadania silnego i nowoczesnego państwa. Kierowani małostkowymi motywami zniszczyli i wyprzedali cały swój dorobek. Z liczącego się kraju stali się Meksykiem Europy, skazując się na upokarzającą marginalizację i degradację do rangi zachodniej kolonii – śmietniska, a w przyszłości – być może – do stania się polem bitwy podczas agresji NATO przeciwko Rosji.”

Notę sporządził Bartosz Bieszczad

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s