Trzecia droga – w skrócie

brzmi trochę mało konkretnie, chociaż temat dobry

stoplichwie

Są to spisane w zwięzłej formie postulaty zmian w systemie finansowym, mające uzdrowić obecną patologiczną sytuację i zapewnić optymalne warunki rozwoju społecznego, technologicznego itp.

1. Wprowadzenie drugiej, wewnętrznej waluty, bezodsetkowej, obowiązującej tylko w Polsce, niewymienialnej na obce waluty, emitowanej przez banki i spółdzielnie. Aby poprawić efektywność państwowych firm należy oddać je pod zarządzanie najlepszych prywatnych firm.

PLN pozostałby walutą międzynarodową, ograniczoną międzynarodowymi umowami i wahaniami kursów, spekulacją, w której prywatne banki nadal mogłyby udzielać kredytów.

Mało kto będzie chciał brać kredyt odsetkowy, mając do wyboru bezodsetkowy. Oszczędność w skali Polski to dziesiątki miliardów rocznie, na świecie biliony. Wartość kredytów w Polsce to ponad 800 miliardów, z czego wartość odsetek rocznie można szacować na ok. 7-9%, co daje ok. 50-70 miliardów. Po wprowadzeniu pożyczek bezodsetkowych w nowej walucie prowizję (zakładaną na ok. 1-2%) można łącznie szacować na ok. 8-16 miliardów, co daje nawet 60 miliardów oszczędności.
Jednak dużo więcej osób czy…

View original post 1 067 słów więcej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s